+381 11 3036 142 Ponedeljak - Petak 08:00 - 16:00h

Pon - Pet 08:00 - 16:00h

Žensko preduzetništvo, stabilnost i privatna penzija - drugi deo intervjua

Žensko preduzetništvo, stabilnost i privatna penzija – drugi deo intervjua



Mlada zena govori u mikrofon o zenskom preduzetnistvu.

 

Predstavljamo vam drugi deo intervjua sa našom sagovornicom Sofijom Bajić, predsednicom udruženja „Biznis na štiklama“ s kojom smo dallje razgovarali o nastanku udruženja, važnosti finansijske edukacije i sigurnosti koja je potrebna svakoj ženi preduzetnici.

 

 

Kako ste došli na ideju da osnujete udruženje „Biznis na štiklama“? Šta biste istakli kao najveći uspeh vašeg udruženja?

 

Sasvim slučajno, posetila sam nekoliko događaja za preduzetnice u regionu i shvatila da je upravo „Biznis na štiklama“ ono što nam fali u Novom Sadu. Prva konferencija „Biznis na štiklama“ koju smo održale 15. juna 2017. godine pokazala nam je da je to potreba gotovo svih gradova u Srbiji, pa smo tako odlučile da pored te velike godišnje konferencije, koja se tradicionalno održava svakog 15. juna, pokrenemo i karavan „Štiklanje uz kafu“ i tako posetimo i druge gradove u Srbiji. Pa smo tako bile u Pančevu, Bačkoj Palanci, Inđiji… Takođe, uvek se rado odazovemo i posetimo sve događaje na koje nas pozovu. Jer, opet ponavljam, ljudi su najbitniji.

 

Osim konferencije, kao najveći uspeh Udruženja izdvojila bih projekat „Women Business HUB“ Interreg IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Hrvatska 2014 – 2020 koji smo realizovale u saradnji sa Poduzetničko razvojnim centrom Općine Erdut, lokalna razvojna agencija. Ovaj projekat omogućio nam je da u Novom Sadu otvorimo i opremimo Ženski biznis centar i da na četvrtom spratu zgrade u Vase Stajića 6 svakodnevno dočekujemo žene koje su želje samostalnosti i voljne da uče, rade i postanu same svoje gazdarice.

 

 

Molim vas da nam detaljnije objasnite na koje sve načine Vaše udruženje pomaže u osnaživanju ženskog preduzetništva.

 

Do sada u Novom Sadu i šire organizovale smo preko 100 događaja za umrežavanje i deljenje znanja i iskustava po pitanju ženskog preduzetništva. Osim ovih događaja, svake godine sprovredemo i po nekoliko projekata kroz koje ženama omogućujemo veoma vredne edukacije.

 

Odskora, počele smo i uslugu, ispostavilo se, izuzetno potrebnih, personalizovanih konsultacija 1 na 1 u domenu prodaje, marketinga, knjigovodstva, finansija i svih tih neophodnih znanja koja za biznis život znače.

 

Zaista puno radimo i svuda nas ima, te savetujemo sve dame željne znanja i podrške da nas prate na našim društvenim mrežama, jer tu redovno najavljujemo sve naše aktivnosti.

 

 

 

Kako biste ocenili važnost finansijske edukacije među preduzetnicama?

 

Posle mreže poznanstava i dobrih komunikacijskih veština, rekla bih da je upravno finansijska pismenost najvažniji preduslov za uspeh. Znate, ne možemo svi sve znati i nismo svi za sve rođeni, ali finansije su nešto u šta preduzetnice treba da se razumeju. Makar na onom osnovnom nivou. Za ostalo postoje finansijski savetnici.

 

Ja svoj uspeh ogromnim delom dugujem delegiranju. Zato kod nas u Udruženju stvari i funkcionišu. Zato što stručnjakinjama oko sebe kompletno prepuštam njihov deo posla bez gotovo ikakvog nadzora. Osim ako niste u medicini ili ne radite neki mnogo pipav posao koji baš zahteva „oko za detalje“ perfekcionizam i potreba za kontrolom mogu da vam budu veliki neprijatelji. Zato ja, stvari u koje se ne razumem i koje nemam vremena da učim, prepuštam stručnjacima i nikada mi nije žao da izdvojim novac za dobru konsultaciju.

 

Sa tim na umu, finansijska edukacija je važna, ali moj savet preduzetnicama koje često misle da sve mogu same, je da rade pametno, a ne previše, da zarade dovoljno da mogu da plate savetnike i saradnike. Sav taj novac je ulaganje u budućnost i iskusni preduzetnici znaju da će se isti taj novac vratiti mnogostruko.

 

 

Da li mislite da je jedan od načina za sticanja dugoročne finansijske stabilnosti kod žena koje se bave preduzetništvom i uplaćivanje u dobrovoljni penzijski fond?

 

Postoji jedna mnogo dobro engleska izreka koja kaže… „Do not put all your eggs in one basket“, u veoma slobodnom prevodu… Nemojte sav svoj novac da stavljate u istu slamaricu. Dobrovoljni penzijski fond je sjajna stvar koja kupuje najvredniju stvar na svetu, a to je sloboda. Takođe, uslovi su daleko fleksibilniji i rekla bih pristupačniji od postojećih rešenja na koja smo navikli.

 

Imala sam priliku da se upoznam sa dobrovoljnim penzijskim fondom DDOR Garanta i toplo ga preporučujem svim preduzetnicama. A, ono što me veoma raduje je što sve članice udruženja „Biznis na štiklama“ uživaju posebne pogodnosti i olakšice ukoliko odluče da je privatna penzija DDOR Garanta pravo rešenje za njihovu dugoročnu finansijsku stabilnost.

 

Za kraj, pozivam sve žene bile one preduzetnice ili ne, da dođu na neki od naših događaja, da vide šta radimo, da postanu članice udruženja Biznis na štiklama i samim tim ostvare mnoge benefite, pa tako i lakši „ulaz“ u Vaš dobrovoljni penzijski fond.

 

Kao iskusna preduzetnica, naravno da sam „uradila matematiku“ i jednostavno rečeno… Isplati se.

 

 

Postanite članica biznisa na štiklama.

 

 

Žensko preduzetništvo i privatna penzija

 

Bitno je da i o ovom polju svog života razmišljaju jedan korak unapred i da budu progresivne. Privatna penzija je jedno od rešenja za finansijsku nezavisnost i dugoročnu finansijsku stabilnost.

Žensko preduzetništvo, stabilnost i privatna penzija – drugi deo intervjua
  • Kako do privatne penzije? Korak 3: uplaćujte redovno u dobrovoljni penzijski fond


    Kada na ovom linku popunite podatke za članstvo u dobrovoljnom penzijskom fondu i nakon što potpišete ugovor o članstvu, možete početi sa uplatama u bilo kom trenutku...
  • KONTAKTIRAJTE NAS