Penzija je nešto o čemu obično ne razmišljamo mnogo u dvadesetim i tridesetim godinama. Mislimo da nam je daleko i da će se mnoge stvari promeniti u naredne 3 ili 4 decenije. Ipak, za sada, sve nas na kraju sačeka državna penzija.
Uslovi za odlazak u penziju su godine života i godine radnog staža, bar kada je starosna penzija u pitanju. Međutim, čak i kada ispunimo sve uslove i kada sračunamo kolika će zapravo biti naša penzija u odnosu na zarade koje smo imali tokom života, shvatićemo da će nam tada primanja biti izvesno niža. Usled toga, verovatno naša očekivanja da se tokom penzije više družimo i uživamo, kvalitetno provodimo vreme sa svojim porodicama, neće biti u potpunosti ispunjena.
Ukoliko ste i vi do ovog zaključka došli sa svojih 20, 30 ili 40 godina, na pravom ste putu da promenite svoju finansijsku budućnost. Danas govorimo o tome kako da, osim državne penzije koja vam svakao sleduje, ostvarite i dodatne prihode u vidu privatne penzije. Jer primati dve penzije zvuči dobro!
Kad se prima prva penzija? Koliko je potrebno da imate godina ili radnog staža kako biste otišli u penziju? Koje uslove je potrebno ispuniti? Kada je u pitanju starosna penzija, prema trenutnoj regulativi, osiguranik stiče pravo na podizanje iste onda kada navrši:
Ono što bi trebalo da znate jeste činjenica da, kad se prima prva penzija, praksa pokazuje da se na Rešenje za državnu penziju čeka po nekoliko meseci. Dakle, vrlo je moguće da ćete nekoliko meseci između završetka radnog veka i početka isplate državne penzije biti neko vreme bez primanja. Sjajna opcija jeste imati i privatnu penziju koja će zapravo „prespojiti“ taj period.
Na privatnu penziju se ne čeka, već isplata počinje kada vi podnesete zahtev, a najranije nakon 58. godine života. Privatna penzija će vam omogućiti da zadržite životni standard i nakon radnog veka. Dakle, u slučajevima kad se prima prva penzija, državna penzija, nije loše imati obezbeđene dodatne prihode kako ne biste ostali bez priliva novca.